Neden Pronet
Pronet Dünya Birincisi

Güvenlikte Dünyanın Ödüllerle Tescillediği Bir Müşteri Deneyimi Yaşamak İster Misiniz?

Fiziksel işletmeler için, iş yerinizi düzenli tutmak ve hırsızlardan ve diğer istenmeyen davetsiz misafirlerden korumak çok önemlidir. Bu sadece işinizi korumak için değil, aynı zamanda müşterilerinize sorun veya kesinti olmadan daha iyi hizmet vermenize yardımcı olmak içindir. Aslında, güvenlik sistemlerindeki gelişmeler, iş yerinizin uzaktan izlenmesini bile mümkün kılmıştır. Sadece işyerinizin değil evinizin güvenliği de çok önemlidir. İster evde olun, ister dışarıda evinizin dış etkenlerden korunduğunu bilmek ve güvenle hareket edebilmek içinizi rahatlatır.

Pronet, konut ve ticari güvenlik çözümleri sunan lider elektronik güvenlik şirketi olan Pronet, 1995 yılında kuruldu.  Pronet, Türkiye'deki ulusal hizmet ağı ile yaklaşık 300 bin aboneye ve 1 milyondan fazla kullanıcıya geniş bir yelpazede yenilikçi hizmetler sunmaktadır. 2017 yılında Dünyanın En İyi Müşteri Deneyimi  ödülünü alması Pronet’in hedeflerini bir üst basamağa taşıdı. 25 yıldır kesintisiz hizmet veren Pronet, her yıl müşterilerine daha fazla nasıl güvenli sistemlerle koruyacağını geliştirmek üzere çalışmaktadır. Pronet müşteri deneyimine bakış açısını  değiştirme çalışmalarına 2009 başlarında başladı.  Şirkete hayat vermek ve gelecek için net bir vizyon sağlamak için bir marka stratejisi güncellemesi yaşayan Pronet, daha ilgi çekici bir markayı en iyi nasıl ifade edebileceğini keşfetmek için yaratıcı ajansı ile çalışırken, firma basit bir soruyu anlamak için yola çıktı: bir müşterinin bakış açısından, Pronet ile iş yapmak nasıl bir şey?

Pronet yetkilileri, İstanbul'daki müşterilerle saha araştırması yaptıktan sonra, Pronet ile tipik müşteri yaşam döngüsünün kapsamlı bir görünümünü oluşturdu ve kritik etkileşim noktalarını belirledi. İletişimin Pronet’in Türkiye'deki önde gelen güvenlik sağlayıcısı olma kurumsal hedefini ne kadar iyi desteklediğini belirlemek için EQ / IQ ölçeğine karşı bir temas noktası analizi sağladı. Daha sonra bir dizi öneri oluşturdu, kısa, orta ve uzun vadeli eylem öğelerine öncelik verdi. Formları netlik ve daha verimli veri girişi için yeniden tasarlandı ve tüm yeni müşteriler için hızlı bir referans kılavuzu oluşturuldu.

Pronet, sadece bununla da kalmadı. Son zamanlarda müşteri ayrılma deneyimlerini de yeniden tasarladı. Deneyimi, dört farklı ekiple konuşmak zorunda kalmaktan, ayrılan müşteriyi tek bir temas noktasıyla onurlandırmaya, müşteriler için "doğru şeyi yapmaya" cesaretlendirilmiş bir "süper temsilci rolü" oluşturmaya kadar basitleştirdiler. Önceden ayrılan müşterilerin duyguları olan Pronet ile bir daha asla konuşmayı istememek yerine, bu yeni deneyim müşterilerin geri dönmesi için kapıyı açıyor. İşte tüm bu müşteri odaklı çalışmaların meyveleri de 2017 yılında Dünyanın En İyi Müşteri Deneyimi Ödülü olarak Pronet’e dönüş yaptı .

Pronet’i Daha Denemediniz Mi?

Böylesine bir firma ile çalışmadan önce okuduğunuz ayrıntılardan etkilenmiş olabilirsiniz. Ancak bu sadece bir başlangıç çünkü neden Pronet ile çalışmalıyım?  derseniz işte yaşayacağınız güvenlik açısından en iyi deneyimlerin bir listesini hazırladık.

  • Tehlike anlarında sadece 10 sn içinde müdahale Dünya’nın önde gelen alarm haber alma merkezi
  • Sınırsız Ürün Garantisi
  • Satın alma maliyetsiz, abonelik ile çalışan sistemi ve sınırsız ürün garantisi ile cihazların bakımı ve onarımı Pronet güvencesi
  • Görüntülü Hareket Dedektörü ile alarm doğrulama
  • Hızlı Kurulum ve Kablosuz sistem

 

Güvenlik Uzmanı
Pronet Alarm Sistemleri
Portföy Yöneticisi
Yorumlar (0)
Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz paylaşılmaz. * ile İşaretli alanlar zorunludur.